طراحی کاتالوگ
تفاوت و فرق بین کاتالوگ و بروشور

با موس می توانید نمونه کاتالوگ بالا را ورق بزنید.

همچنین عکس صفحات کاتالوگ را در زیر می توانید ببینید.

 

تفاوت و فرق کاتالوگ و بروشور

اکثر افراد در دو واژه کاتالوگ و بروشور دچار سردرگمی هستند. چرا که هر دوی آنها اطلاعاتی راجع به محصول یا خدمات جدید یک شرکت ، هتل ، فروشگاه یا … در اختیار عموم می گذارند. اما تفاوت کمی بین این دو واژه می باشد. کاتالوگ و بروشور معمولا از هم جدا معنی نشده و تضور نمی گردد و عده کمی بین آنها  تفاوت  قائل می شوند.

انواع بروشور و کاتالوگ از نظر مدل چاپ و طراحی

 • لت دار
 • منگنه ای
 • سیمی

لت دار

نوع لت دار بیشتر در طراحی بروشورها استفاده می شود. ولی در طراحی کاتالوگ در سایزهای بزرگ نیز مورد استفادهقرار می گیرد. لت دارها یا دو لت یا سه لت یا چهار لت می باشند و در بعضی موارد به 5 و 6 و... هم رسیده است.

منگنه ای

نوع منگنه ای آن نیز بیشتر در بروشورها به کار می رود. کاتالوگ ها به ندرت منگنه ای می باشند و بیشتر سیمی و لت دار طراحی و چاپ خواهند شد.

سیمی

اصولا نوع سیمی کاتالوگ و بروشور به دلیل هزینه بالایی که در طراحی و چاپ دارد، کمتر استفاده می گردد. انواع کمی از کاتالوگ ها به صورت سیمی چاپ می شوند.


این سه نوع از بروشور و کاتالوگ که گفته شد انواع کاغذی آن ها است، اما یک نوع دیگر از کاتالوگ و بروشور هست که کمتر تولید می گردد و عمومی نیست و آن هم کاتالوگ و بروشورهای الکترونیکی می باشد. این نوع از کاتالوگ و بروشورها، شما را به یاد نوع الکترونیکی کارت های ویزیت که در ایران چندان رایج نیست، می اندازد و به صورت یک فلش یا PDF یا فایلی که توسط رایانه خوانده می شوند تهیه شده و یا به صورت یک برنامه نرم افزاری برروی گوشی تلفن همراه یا رایانه شما نصب خواهد شد. تهیه و توزیع آن بسیار بالا می باشد و در موارد خاص مورد استفاده قرار می گیرد.

 تفاوت و فرق کاتالوگ و بروشور             

 

تفاوت های اساسی بین کاتالوگ و بروشور

 1. کاتالوگ ها حاوی اطلاعات جامع و کامل و کلی در مورد محصولات یا خدمات یک کمپانی هستند و برای خریدار یا توزیع کننده عمده، طراحی و چاپ می شوند. ولی بروشورها حاوی اطلاعات جزئی تری از یک یا چند سری محصول می باشند که برای مصرف کننده تهیه و چاپ خواهد شد.
 2. قیمت بروشورها از کاتالوگ ها ارزانتر است و طراحی و چاپ آنها با تیراژ بالاتری نسبت به کاتالوگ ها انجام می گردد.
 3. گرم کاغذ بروشورها از کاتالوگ ها کمتر می باشد و در کاغذهای نازک تری نسبت به کاتالوگ ها قابل چاپ می باشند.
 4.  بروشورها درهر سایزی چاپ خواهند شد اما کاتالوگ ها با آنکه استاندارد مشخصی در این زمینه ندارند ، معمولا در کاغذهای A4 و A5 چاپ خواهند شد.
 5. بروشور ها به عنوان یک ابزار برای مرتبط ساختن ارائه دهنده بروشور و خواننده است و باید به شکلی طراحی و ارائه گردد که با خاصیت تاثیر گذاری در نظر خوانندگان، به وسیله طرح ها و لغات در زمینه خاص مورد نظربه وجود آورند اما از کاتالوگ انتظار می رود که اطلاعات مناسبی را به منظور فروش محصولات و یا خدمات ارائه نماید.
 6. کاتالوگ موضوع را بصورت فهرست وار نمایش خواهد داد ، اما بروشور بطور مفصل و دقیق  موضوع را معرفی می کند.
 7. کاتالوگ در اکثر موارد با استفاده از عکس مشتریان را جذب به خود می نماید اما در بروشور این وظیفه بر عهده نوشته ها می باشد.
 8. حجم کاتالوگ  نسبت به بروشور کمتر می باشد پس بهتر است کیفیت بالاتر و گرماژ کاغذ بیشتر بوده و همچنین به دلیل اهمیت جذاب بودن، کاتالوگ باید  تصاویر و طراحی گرافیک بهتری داشته باشد، در صورتی که  در بروشور ممکن است تصاویر به صورت تک رنگ و یا رسامی ارائه گردد.
 9. در کاتالوگ ها در اکثر موارد از تصاویر و طراحی های جذاب به منظور معرفی بهتر استفاده خواهد شد  ولی در بروشورها اکثرا علاوه بر تصاویر از نقشه شماتتیک کالا هم استفاده می گردد.
<< >>